Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (950)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (10)
- (9)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Material
- (4)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
151
–
165
of
867
results
MP Biomedicals Low Manganese Diet, Pellet
Diet that is low in manganese. Levels of manganese around 2 ppm.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Liquid |
| Length (Metric) | 0.2286 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 9 in. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| For Use With (Application) | Rodent diet |
MP Biomedicals™ AIN-76 Semipurified Diet, Pellet
A complete rodent diet for growth and maintenance during the first year of life in research labs.
| Format | Pellet |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| For Use With (Application) | Basic animal diet |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals™ Calcium Deficient Diet, Rat, Pellet
Used to understand the Calcium deficiency on bone density, osteoporosis and other calcium signaling pathways
| Components | Casein Purified High Nitro gen 20%, DL-Methionine 0.3%, glucose 51.2%, Corn Starch 15%, Alphacel, Non-Nutritive Bulk 5%, Corn Oil 5%, Calcium Free Mineral Mixture Plus MP Vitamin Diet Fortification Mixture 3.5% |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | To understand the Calcium deficiency on bone density, osteoporosis and other Calcium signaling pathways |
| Species | Rat |
| Components | Vitamin Free Casein 20%, DL-Methionine 0.3%, Sucrose 60.2%, Alphacel, Non-Nutritive Bulk 15%, AIN Mineral Mix Plus MP Vitamin Diet Fortification Mixture 3.5% |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
MP Biomedicals™ Methionine/Choline Deficient Diet (Powdered)
Methionine/Choline Deficient Diet (Powdered) has been used to study nonalcoholic steatohepatitis (NASH).
| Format | Powder |
|---|
| Components | Casein Purified High Nitro gen 20%, DL-Methionine 0.3%, Sucrose 50%, Corn Starch 15%, Alphacel, Non-Nutritive Bulk 5%, Corn Oil 5%, Choline Bitartrate 0.2%, AIN Mineral Mix, AIN Vitamin Mix 3.5% |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Maintaining Mice and Rats colonies in the research lab |
| Species | Rat, Mouse |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Rabbit Diet, Purified, Pellet
Purified rabbit diet. Diet contains vitamins and minerals to support health.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.2286 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 9 in. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Mccollum & Davis Salt Mixture No. 185
Salt mixture containing calcium lactate and potassium phosphate.